Przepowiednia

Czym jest przepowiednia? Jest to przewidywanie takich zdarzeń, których przyczyny w danym momencie, albo jeszcze nie istnieją, albo są głęboko ukryte. Literatura dotycząca parapsychologii zapewnia, że przepowiednia rodzi się w podświadomości, a prorok niczego nie oblicza, nie rozumuje i nie ma żadnej metody na przewidzenie przyszłych zdarzeń. Jest to jedynie skomplikowany akt metapsychiczny i dlatego trudno go racjonalnie analizować. Dlatego do przepowiedni należy podchodzić krytycznie, lecz bez uprzedzeń.

Próby przewidywania przyszłości są tak stare, jak sama ludzkość. Ludzie zawsze podejmowali próby sięgnięcia wzrokiem za zasłonę nieznanego i czynili to, choć przewidywanie przyszłości jest ryzykowne. Może przysporzyć sławy, ale może również pozbawić dobrej opinii na całe życie. Wraz z postępem technicznym przepowiednia ewoluowała, a badacze przyszłości dodatkowo inspirowali się w swojej pracy zdobyczami nauki i techniki. Wyobrażenia ich dotyczyły przyszłych wynalazków, przepowiedni z dziedziny nauk ścisłych, hipotez w dziedzinie ekonomii, polityki, a nawet kultury.

W każdym społeczeństwie są ludzie, którzy wierzą w przepowiednie oraz tacy, którzy traktują je z przymrużeniem oka lub całkowicie negują. Teksty przepowiedni są zawsze pasjonującą literaturą, a co za tym idzie – ciekawą dla nas lekturą. Posługuje się ona bowiem symbolami i owiana jest nimbem tajemniczości. Często przepowiednie i proroctwa uwikłane są w grę symboli oraz wypełnione są metaforyką. Czasami odnoszą się do konkretnych dat, jak na przykład u astrologa i jasnowidza Nostradamusa (1503-1566), który mimo, iż żył w XVI wieku przepowiadał przyszłość dla XX i XXI wieku. Wiele z jego przepowiedni stało się faktem. Jego niezwykłe zdolności prorocze wykorzystujące ezoteryczną astrologię (badanie funkcjonowania człowieka i kosmosu) nie budzą już takich wątpliwości jak kiedyś.

Wiele znanych wcześniej przepowiedni zawsze pozostawiało wiele wariantów do interpretacji. Układane były w sposób tak przemyślany, aby zawsze można było po czasie uznać, że się sprawdziły. Wiele fragmentów starych i dawnych tekstów przepowiedni do dziś potrafi jednak zastanawiać, a wiele na naszych oczach się dokonuje.