Nietypowe zachowania czworonogów, a budowanie relacji

Czarny kot

Każdy człowiek będący szczęśliwym posiadaczem udomowionego zwierzaka, doskonale zdaje sobie sprawę, jakie zachowania charakteryzują ich pupila. Niektóre cechy osobowości są unikalne i nie stanowią reguły, inne natomiast przypisane są konkretnie do poszczególnych gatunków zwierząt i wywodzą się zazwyczaj ze zwierzęcego instynktu.

Weźmy za przykład kota – drapieżnik, ogromna indywidualność, do perfekcji opanowana asertywność, a jednak wykazuje on też pewne cechy, które wynagradzają zaangażowanie właścicieli w jego opiekę. Nie mówię tu o głośnym mruczeniu, czy wchodzeniu na kolana, bo nie każdy kot zachowuje się tak samo. Koty, które żyją swobodnie i samodzielnie wychodzą na zewnątrz, błąkając się całymi dniami po okolicy, często przynoszą swoim właścicielom świeżo upolowaną zdobycz. Tak dla jasności, nasz czworonożny przyjaciel nie przynosi do naszego domu myszy, by nas przestraszyć, tylko pragnie podzielić się z nami posiłkiem, który właśnie udało mu się upolować. To zachowanie nie wynika z poczucia głodu, bo na łowieckie wyprawy wyruszają również futrzaki, które na co dzień karmione są najlepszą karmą dla kota – potrzebę polowania mają po prostu w genach. Niestety, zadowolenie po przyniesieniu do domu zdobyczy nie zawsze jest obopólne. Warto jednak w takiej sytuacji pochwalić swojego kota, bo przecież zrobił to z dobrej woli i serca – a przecież każdy z nas lubi być docenionym. W końcu jesteśmy ważni dla naszych futrzanych członków rodziny i na swój sposób zwierzaki chcą okazać nam swoje uczucia oraz wielką przyjaźń, w zamian za poczucie bezpieczeństwa i troskę.

Pies patrzący w obiektyw smutnym wzrokiem

Ludzie, którzy na swoich towarzyszy wybierają psy zamiast kotów, na szczęście nie będą mieli tego typu niespodzianek, ponieważ pies nie jest zwierzęciem łownym. Po tych czworonogach prędzej możemy spodziewać się przekopanego ogródka, w celu ukrycia kości na czarną godzinę, co również może wzbudzić nasze niezadowolenie. Tak czy inaczej, zanim zdecydujemy się na przyjęcie zwierzęcia pod swój dach, najpierw powinniśmy zapoznać się z informacjami dotyczącymi zachowań poszczególnych udomowionych zwierzaków – ułatwi to nam świadome budowanie wspólnej relacji.