Czy warto mieć psa? Jakiego?

pies ze swoją właścicielką siedzą nad jeziorem na trawie

Mówi się, że pies to prawdziwy przyjaciel człowieka. Nie zawsze tak bywa, ale w większości czworonogi kochamy za to, że z nami są, bawią się, słuchają nas i są lojalne. Dziś zastanowimy się nad tym, czy i dlaczego warto mieć psa. Dodatkowo podpowiemy, jakiego psa powinien mieć każdy z Was.

Psy od zarania dziejów współtowarzyszą człowiekowi w codziennym życiu. Istnieją nawet kraje, w których są czczone. Niezależnie od tego, jaki prowadzimy tryb życia, możemy mieć własnego czworonożnego przyjaciela. Istnieją bowiem różne rasy psów, które wykształciły swoje własne, unikatowe cechy – jak na przykład przystosowanie do życia w mieście, na wsi, wśród dzieci czy przy osobach starszych.

Należy jednak pamiętać, że o ile kupienie lub zaadoptowanie psiaka dla siebie może być świetnym pomysłem, o tyle sprezentowanie komuś takiego pupila nie musi skończyć się dobrze. Nie każdy bowiem jest odpowiednią osobą do tego, żeby zaopiekować się żywym stworzeniem. Psy dodatkowo wymagają od nas szczególnej troski – musimy wyprowadzać je na spacery, stosować odpowiednią dla naszej rasy dietę, bywać u weterynarza, czasem nawet u psiego fryzjera.

 mały mops leżący na podłodze

Pamiętaj, żeby dobrać odpowiednią rasę dla siebie

Wybór odpowiedniej rasy psa to podstawa do tego, żeby wiódł on dobre życie, nieograniczone, żeby był szczęśliwy i posłuszny. To samo dotyczy nas – my również będziemy o wiele spokojniejsi i szczęśliwsi, gdy dopasujemy rasę psiaka, a więc również jego temperament i upodobania, do naszego stylu życia.

Mówi się, że mieszkańcom wielkich miast najbardziej będą odpowiadały rasy małe, towarzyskie, niewymagające jakiejś dużej opieki czy zaangażowania z naszej strony. Do takich ras zaliczymy więc między innymi: yorki, chihuahua-y, mopsy, pekińczyki, shar-peie i im podobne.

Jeśli natomiast szukamy psiaka do domku pod miastem lub też na wsi, gdzie mamy dostęp do dużych przestrzeni oraz posiadamy własny ogród – dobrym wyborem będzie rasa większa, która liczy na dużo ruchu, biegania, długie spacery leśnymi czy polnymi drogami i nieustanny dostęp do specjalnie przygotowanego wybiegu. Warto tu stawiać na owczarki niemieckie i inne, harty, amstaffy, bernardyny czy też labradory.